| کابینت آشپزخانه | مقالات بازاریابی اینترنتی | خرید اپل ایدی | دانلود قالب جوملا | سنگسابی | ترمیم مو | شرطبندی فوتبال | درب اتوماتیک | طراحی سایت | تعمیر یخچال | اسکوتر | دوربین مدار بسته | خرید vpn | تبلیغات در گوگل | دانلود آهنگ جدید
برنامه نویسی AVR با Bascom
منو

جستجو در سایت

برنامه نویسی میکرو کنترلر AVR با Bascom

برنامه نویسی مقدماتی AVR

در شروع کار برای خلق یک برنامه باید از یک استاندارد استفاده کنید. این استاندارد به برنامه شما نظم می دهد و از پیچیدگی برنامه جلوگیری می کند. این استاندارد و فرم کلی به صورت زیر است:
1. میکرو کنترلر مورد استفاده خود را انتخاب کنید.
2. فرکانس کار میکروکنترلر را تعیین کنید.
3. امکانات میکرو کنترلری را که می خواهید در برنامه از آن استفاده کنید را پیکربندی کنید.
4. متغیرهای مورد نیاز خود را نام گذاری کنید.
5. برنامه اصلی خود را پیاده کنید.
با این کار برنامه شما با نظم خاص نوشته شده و امکان رفع ایرادات احتمالی آن آسان خواهد بود. برنامه ای که در حال نوشتن آن هستید ممکن است بسیار پیچیده شود٬ برای جلوگیری از این کار راه حلی وجود دارد.در جلوی هر برنامه مقصود خود را بیان کنید٬ برای این کار بعد از نوشتن خط دستور خود از علامت (') یا اینکه از دستور REM استفاده کرده و توضیحات خود را جلوی آن بنویسید.
توضیحات مربوطه ' دستورات مورد نظر برنامه
توضیحات مربوطه REM دستورات مورد نظر برنامه

برای شروع یک برنامه در این محیط در ابتدا باید میکرو مورد نظر خود را معرفی کنید که این کار با دستور زیر انجام می شود. var نام میکرو مورد نظر است که می تواند یکی از موارد زیر باشد: مدل avr یا مدل atmega یا مدل atiny

regfile=var$

معرفی کریستال: برای مشخص کردن فرکانس کریستال مورد استفاده از دستور روبرو استفاده می کنیم. x فرکانس کریستال بر حسب هرتز است. crystal=8000000$

crystal=x$

برای نوشتن به زبان اسمبلی در زبان بیسیک می توان از این دستور استفاده کرد. با این دستور می توان در بین برنامه بیسیک به نوشتن برنامه اسمبلی پرداخت و پس از اتمام برنامه با دستور endasm$ برنامه اسمبلی تمام شده و به نوشتن به زبان بیسیک پرداخت.

ASM$
assembly programme
ENDASM$

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که کلمه (کامپایل) که در بالا به آن اشاره شد چیست؟ تمامی میکروکنترلر ها و عموماً کامپیوتر ها از سیستم مبنای دو اعداد یا همان باینری استفاده می کنند که این ماشین ها به جز 0 و 1 چیز دیگری نمی فهمند بنابراین در هر محیط برنامه نویسی بعد از نوشتن برنامه باید آن را به زبان ماشین یا همان 0 و 1 تبدیل کرد که به این عملیات کامپایل کردن می گویند. این دستور در انتهای تمامی برنامه های شما قرار می گیرد که با این دستور برنامه به پایان رسیده و خاتمه می یابد.
پایان برنامه

END

تعریف متغیر :
var نام متغیر به کار برده شده در برنامه است.گزینه اختیاری xram را برای استفاده از حافظه جانبی استفاده کنید و استفاده از گزینه اختیاری sram متغیر را در حافظه sram قرار می دهد و استفاده از گزینه اختیاری eram متغیر مورد نظر را در EEPROM داخلی جای می دهد. data type نوع متغیر است که می تواند bit,byte ,integer ,long ,word ,string, یا single باشد. در صورتی که متغیر خود را از نوع داده string تعریف کردید باید بیشترین طول آن را نیز ذکر کنید.

 

دستور INCR: این دستور یک واحد به متغیر VAR می افزاید.

INCR VAR

دستور DECR: این دستور از متغیر VAR یک واحد می کاهد.

DECR VAR

دستور LCASE: این دستور تمام حروف رشته تعیین شده را تبدیل به حروف کوچک می کند. که source رشته مورد نظر است که به حروف کوچک تبدیل و در رشته Target قرار می گیرد.

(Target=Lcase(source

دستور UCASE: این دستور تمام حروف رشته تعیین شده را تبدیل به حروف بزرگ می کند. که source رشته مورد نظر است که به حروف بزرگ تبدیل و در رشته Target قرار می گیرد.

(Target=Ucase(source

دستور LEN : این دستور تعداد کارکترهای یک رشته را حساب کرده و در متغیر VAR قرار می دهد که تعداد کارکترهای آن همان طول رشته است. طول رشته string در متغیر var قرار می گیرد. رشته string می تواند حداکثر 255 بایت طول داشته باشد به این نکته نیز باید توجه داشت که فضای خالی خود یک کاراکتر محسوب می شود.

(var=LEN(string

دستور swap : این دستور محتوای دو متغیر var1 و var2 را با هم عوض می کند. یعنی محتوای متغیر var1 را در متغیر var2 ومحتوای متغیر var2 را در متغیر var1 می ریزد. نکته: دو متغیر باید از یک نوع داده تغریف شوند.

 

دستور space: از این دستور برای ایجاد فضای خالی استفاده می شود که x تعداد فضای خالی است که به عنوان رشته در متغیر var قرار می گیرد.

(var=space(x

دستور LTRIM: این دستور فضای خالی یک رشته را از سمت چپ حذف می کند که STRING رشته ای است که فضای خالی آن برداشته می شود و رشته بدون فضای خالی در متغیر VAR قرار می گیرد.

 

دستور RIGHT: با اين دستور از سمت راست رشته VAR1 ،به تعداد n کاراکتر جدا مي شود و در متغير VAR قرار ميگيرد.

(VAR=RIGHT(var1,n

دستور LEFT: با اين دستور از سمت چپ رشته VAR1 ،به تعداد n کاراکتر جدا مي شود و در متغير VAR قرار مي گيرد.

(VAR=LEFT(var1,n

دستور ROTATE: با این دستور می توان تمام بیت ها را به سمت چپ یا راست انتقال داد که LEFT/RIGHT جهت چرخش بیت ها و گزینه اختیاری BITS تعداد چرخش بیت ها را مشخص می کند و در صورتی که برای این گزینه مقداری تعریف نشود مقدار پیش فرض یک برای آن در نظر گرفته می شود.

ROTATE var

جدول LOOKUP: با استفاده از این دستور می توان مقدار دلخواهی را از جدول مربوطه خواند که LABLE نام جدول مربوطه و VALUE شماره داده دلخواه در جدول است که شماره اولین داده جدول صفر است یعنی شماره ها در جدول از صفر شروع می شود و داده خوانده شده از جدول در متغیر VAR قرار می گیرد.

 

دستور IF :در این دستور زمانی که شرط عبارت expression درست شود و دارای ارزش شد دستورالعمل statement اجرا می شود که این دستورالعمل می تواند موراد مختلفی از جمله یک یا صفر کردن یک پایه از میکرو باشد.

IF ... THEN statement

نوشته شده توسط: علی کاظمی

ارتباط با ما

فرم ورودبازگشت به بالا